امروز : ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ | 2019 17 September
تاریخ : شنبه , ۰۷ دی ۱۳۹۲ | ساعت ۹:۲۲

چاپ

تعهدات کارفرما در زمان احداث ساختمان

ضوابط و مقرراتی که مالک در زمان احداث ساختمان ملزم به رعایت آنها می باشد به شرح ذیل می باشد:
۱- مالک موظف است کارهای گودبرداری ساختمان را زودتر از ساعت ۷ صبح شروع نکند.
۲- مالک ملزوم می باشد خاکهای مازاد و اضافات مصالح ساختمانی و نخاله ها را فقط در محلی که شهرداری تعیین نموده است تخلیه نماید.
۳- مالک مکلف است در هنگام تخلیه مصالح ساختمانی از نوع تیرآهن یا آجر که هنگام تخلیه ایجاد سروصدا می نماید با استفاده از ابزار مخصوص از ایجاد مزاحمت برای همسایگان خودداری نمایند.
۴-مالک مکلف است در طول مدت اجرای عملیات ساختمانی، برهایی از ملک اش را که مجاور معابر عمومی است با تور وسیعی و به طور مسقف محصور نماید تا از بروز خطرات احتمالی برای کارگران و عابرین جلوگیری نماید.
۵- مالک مکلف است در هنگام اجرای عملیات ساختمانی دقت کافی و لازم را بنماید تا ضمن استفاده از ماشین آلات سنگین و بالابر باعث قطع سیم های برق یا مخابراتی نشود و در صورت قطع آنها می بایست مراتب را سریعاً با مراجع ذیربط اطلاع داده و با تقبل هزینه های مربوطه نسبت به رفع اشکالات اقدام لازم را بعمل آورد.
۶- هر ساختمان جدید در کلیه قسمتها باید بطریقی بنا شود که در هیچ مورد موجبات خطر برای کارگران و همسایگان و یا اشخاصی که از گذرهای مجاور عبور می نمایند را فراهم نیاورد.
۷- نصب حصار موقت در گذرهای همگانی در کارگاههای ساختمانی تا خاتمه نمای ساختمانی اجباری است و حصار مزبور نباید از حداکثر بیش از دومتر از عرض گذر را اشغال کند مگر با اجازه شهرداری.
۸- کلیه قسمتهای ساختمانی که تشکیل پرتگاه دهند بوسیله جان پناه نرده محافظت گردند. ارتفاع جان پناه یا نرده نباید ۸۰ سانتیمتر کمتر باشد.
۹- به منظور جلوگیری از خراب شدن آسفالت سطح معابر براثر قرار دادن دیگهای پخت و قیر و آسفالت به طور مستقیم بر روی آنها کارفرما مکلف است از ضخامت فلزی بزرگ برای این کار استفاده نماید.
۱۰- در هنگام حفاری و خاکبرداری با عمق بیش از یک متر که خطر ریزش یا لغزش دیوار وجود داشته باشد باید تحکیم و تثبیت آن بوسیله شمع، سپری، چوی بست و یا استفاده از روشهای دیگر انجام شود مگر اینکه شیب دیواره از راویه اصطکاک داخلی خاک کوچکتر باشد.
۱۱- مالک مکلف است نسبت به حفظ فضای سبز موجود در حیاط ملک و یا در پیاده رو نهایت سعی خود را مبذول نماید و از ریختن مصالح یا نخاله های ساختمانی و یا قطع آنها بدون مجوز شهرداری جلوگیری نماید.
۱۲- مالک مکلف است که در هنگام کاشت گیاهان مناسب در جلوی درب ورودی منازل در پیاده روها از انواع مناسب استفاده نماید و مثلاً از کاشت درختان با شاخ و برگهای تیغ دار و یا صمغ دار که باعث اذیت عابرین و یا کثیف نمودن سطح سواره و یا پیاده می شود خودداری نماید.
۱۳- مالک مکلف است جهت استفاده کارگران سرویس بهداشتی شامل: توالت و دستشویی احداث و نسبت به نصب جعبه کمکهای اولیه در محل مناسب و قابل دسترسی اقدام نماید.
۱۴- مالکین موظف هستند که از دوباب مغازه بالا برای هر ۱۰ باب مغازه یک توالت بهداشتی برای استفاده مستأجرین بسازند.
۱۵- مالک موظف است در تمام اجرای عملیات ساختمانی تا هنگام اتمام آن نمای ساختمانی را به منظور حفظ سیمای شهری با لوازم مناسب بپوشاند.
۱۶- چنانچه مالک در نمای ساختمان خود از سنگهای مخصوص نما با عرض بیش از ۷ سانتیمتر استفاده نماید به منظور جلوگیری از کنده شدن و سقوط آنها بر سرعابرین مکلف است با انجام تمهیدات لازم از قبیل نصب توریهای فلزی و یا اسکوپ کردن در هنگام اجرا و یا روپلاک نمودن سنگها از سقوط احتمالی آنها جلوگیری نماید.
۱۷- در رابطه با نماسازی ساختمانی( نماهای اصلی و جانبی قابل رویت از معابر) مالک مکلف به رعایت مصوبه مورخ ۶۹/۸/۲۸ شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و سایر ضوابط شهرداری محل می باشد.
۱۸- دودکش ها باید با مصالح ساخته شده حداقل ۷۰ سانتیمتر از روی بام بالاتر باشند و در مورد بامهای شیروانی یا سقف شیبدار سر دودکش نباید از تیغه فوقانی شیروانی با سطح شیبدار پایین تر باشد و فاصله دودکش از نمای ساختمانی نباید کمتر از یک متر باشد.
۱۹- دربهای ورودی ساختمان نباید به طرف بیرون ساختمان(داخل گذر) باز شوند.
۲۰- در و پنجره هایی که متصل به دیوار خانه های مجاور است باید حداقل ۱/۷۰ متر از کف اطاق بالاتر باشد و هیچ ساختمانی نمی تواند رو به عمارت مجاور بالکن داشته باشد مگر آنکه فاصله کافی به تشخیص شهرداری موجود باشد.
۲۱- شیشه های اطاق، آشپزخانه، توالت و یا حمام هایی که مشرف به گذر هستند باید از نوع شیشه های مات باشند.
۲۲- مالک مکلف است پس از اتمام عملیات ساختمانی پیاده رو را به صورت اولیه نوسازی نماید.
۲۳- مالک موظف است حتی الامکان در هنگام پیاده روسازی جلوی درب منزل(در نواحی که دارای شیب نسبتاً زیادی می باشد) از تعبیه یک پله خودداری نموده و به طور کلی پیاده روها باید به طور پیوسته باشد تا سبب بروز مشکلات در تردد عابرین در هنگام شب و یا معلولین با صندلی چرخ دار و عصانگردد.
۲۴- مالک مکلف است در هنگام تعبیه شیر فلکه آب و یا تأسیسات مربوط به گاز شهری رعایت نکات ایمنی و فاصله های لازم را بنماید تا از پاگیر یا سرگیر بودن آن جلوگیری نماید.
۲۵- عرض درب ورودی مغازه ها باید حداقل یک متر و ارتفاع آن حداقل ۲/۲۵ متر باشد و در هیچ صورت نباید به طرف گذر بازشوند.
۲۶- مالکین واحدهای تجاری در برگذرهای عمومی در هنگام نصب تابلوهای تبلیغاتی و یا احداث ویترین و یا محوطه سازی جلوی درب واحدهای تجاری باید از ضوابط و مقررات مربوط به هریک از موارد فوق که توسط شهرداری تعیین و ابلاغ گردیده تبعیت نمایند.
۲۷- توصیه می شود که به منظور تبلیغات و معرفی دست اندرکاران بخش های مختلف اجرایی ساختمان از قبیل مهندس ناظر، پیمانکار، داربست، نماکاری اسکلت و غیره، با تابلو در ابعاد مناسب و قابل رویت در گوشه ای از ملک که در معرض دید عموم قرار گیرد بر روی پایه نصب و اطلاعات موردنظر جهت اطلاع عموم درج شود.

پاسخ دهید

آرشیو